wrapper

Wiadomości

piątek, 27 kwiecień 2018 10:38

Powstał wyjątkowy album poświęcony relikwiom

Napisane przez eb/AK

"Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” to tytuł najnowszego albumu powstałego z inicjatywy ks. Jana Bartoszka, asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Promocja wydawnictwa odbędzie się 17 maja o godz. 10.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ma w niej uczestniczyć wicepremier Beata Szydło.

Promocja albumu będzie połączona z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystości będą też uczestniczyć prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji tarnowskiej. „To opracowanie stanowi materialny wymiar podkreślenia wdzięczności Bogu za dar 100. rocznicy odzyskania niepodległości” – podkreśla ks. Bartoszek.

Na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo duży. Potwierdza to ilość relikwii. Jest to blisko 250 pamiątek po wielu świadkach Chrystusa, z różnych wieków, od relikwii Krzyża Świętego począwszy, których jest około 40, aż po najliczniej reprezentowane relikwie św. Jana Pawła II, obecne w ponad 150 relikwiarzach, na bł. Karolinie Kózkównie skończywszy, czczonej w około 140 miejscach: w relikwiarzach i mensach ołtarzowych na terenie diecezji.

Album opracowany w konwencji niepodległościowej zawiera fotografie niektórych relikwiarzy danego świętego znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej wraz z podaniem miejsc kultu.

„Dużo miejsca w tej publikacji poświęcono relikwiom św. Jana Pawła II – syna niepodległej Polski, który niemal wszystkich świętych i błogosławionych okresu zmagań o wolność Polski wyniósł do chwały ołtarzy. Dlatego też w wyżej wspomnianych częściach przy poszczególnych świętych i błogosławionych przytoczono fragmenty homilii, głównie Jana Pawła II, które podkreślają patriotyzm i społeczne zaangażowanie świętych tego okresu. Poza elementem patriotycznym starano się dokonać kwerendy wszystkich świętych i błogosławionych, którzy w postaci relikwii przebywają na terenie diecezji” – dodaje ks. Jan Bartoszek.

W upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w formie albumowej włączyli się prawie wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Są to: Fryderyk Kapinos – Prezydent Miasta Mielca, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Roman Ciepiela – Prezydent Miasta Tarnowa, Ludwik Węgrzyn – Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła – Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego, Zbigniew Tymuła – Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Pławiak – Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz – Starosta Powiatu Tarnowskiego.

Udział w promocji albumu tylko i wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (tel. 14 6317380 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), do 11 maja. Udział mediów również po wcześniejszej akredytacji pod w/w adresem.

****

Promocja albumu: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” 17 maja 2018 r., Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie

godz. 10.30 – Rozpoczęcie spotkania - Bp dr Andrzej JEŻ – Pasterz Diecezji Tarnowskiej

godz. 10.45 – „Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości”– Prof. Jan ŻARYN - Warszawa

godz. 11.15 – Inicjatywy rządowe związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości – Wicepremier Beata SZYDŁO

godz. 11.35 – Kult świętych i błogosławionych w życiu św. Jana Pawła II -  Abp Edward NOWAK – Emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

godz. 12.00 – Prezentacja albumu: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” – Ks. dr Jan BARTOSZEK – autor projektu

godz. 12.15 – Wręczenie albumu prezydentom i starostom – uczestnikom projektu – Bp dr Andrzej JEŻ – Pasterz Diecezji Tarnowskiej

godz. 12.30 – Modlitwa Anioł Pański i błogosławieństwo.

Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2018 15:26